FAQ 2020-05-06T11:03:03+00:00

Otázky na garážové brány

Spokojný zákazník je najlepšia reklama! Medzi najčastejšími otázkami na garážové brány nájdete odpovede.

V takomto prípade by sme Vám odporúčali sekcionálne garážové brány, veľkou výhodou je aj to, že svojej vysokej izolácii vďačia hlavne 4 stranovému gumovému tesneniu.  Takto sa nemusíme obávať ani toho, že by sa nám mohla dostať do garáže voda alebo zrážky. Skladá sa z rôznych lamiel a častíc. K hornej časti garáže, k jeho stropu sa montuje koľaj, na ktorú sa lamely  pripoja. Je to veľmi dobré riešenie aj z hľadiska úspory miesta, nakoľko sa užívaním nemení ani priechod prierezu. Garáž zostáva aj naďalej pohodlná, priestranná, vieme do nej zaparkovať aj väčším autom.

V tom prípade by bolo pre vás vhodným riešením zabezpečiť si výklopnú bránu. Tieto typy sa vyrábajú už niekoľko desaťročí, sú veľmi odolné a trvácne a aj cenovo sú výhodné. Pri týchto bránach ale musíme rátať s tým, že výška vchodu sa zníži. Brána potrebuje priestor, nakoľko sa pri otváraní vyklápa na vonkajšiu stranu.

Tento rozmer väčšinou závisí od toho, akým druhom kovania disponuje daná brána. Väčšinou – z boku – minimálne 10 cm; a pri otváraní hornou časťou je potrebných 10 -23 cm.

Pri kúpe garážovej brány plánujeme zakúpiť bránu, ktorá nám vydrží dlhé roky. To znamená, že si musíme vopred dobre premyslieť, akú bránu budeme potrebovať. Dôležitú úlohu zohráva miesto, kam chceme bránu umiestniť. Pokiaľ je ešte garáž vo fáze výstavby, vieme si tieto rozmery presne zmapovať.

Musíme si uvedomiť fakt, že naša garažová brána je samostatná budova, alebo časť domu.

Podľa dĺžky otvárania garážovej brány vieme zistiť, či budeme na otváranie potrebovať bránu štandardných rozmerov, alebo budeme potrebovať jedinečné rozmery. Pokiaľ máme ešte garáž vo výstavbe, oplatí sa dbať na to, aby sme mali priestory na brány štandardných rozmerov. Tým bude aj cena brány lacnejšia, nakoľko nebudeme musieť platiť za výrobu iných rozmerov.

K tomuto meraniu nebudeme potrebovať odborníkov, úplne nám postačí jeden papier, pero a meter. Presnú výšku brány určuje výška meraná od spodnej časti. Po odmeraní priestorov, ktoré slúžia na prechod, získame šírku brány. Ďalej je dôležité odmerať výšku časti hornej , nakoľko podľa tejto výšky vedia odborníci posúdiť, či sa zmestia spojovacie diely garážových vrát. Okrem toho je dôležité myslieť aj na obojstranné (pravé a ľavé) miesta, ktorých dĺžka musí byť minimálne 10cm.

Garážovú bránu obytného domu otvárame v priemere 4 krát za deň. Takže jedno z kritérií pri rozhodovaní je, ako často budeme otvárať bránu. Každý typ používania a otvárania brány je iný a vyžaduje si iné podmienky. Ako príklad môžeme uviesť bránu, ktorá sa nachádza v obytnom dome, kde ju každý obyvateľ otvorí v priemere dvakrát denne. Taktiež inak sa využíva brána, ktorá sa nachádza v priemyselnom parku a taktiež inak brána, ktorá sa nachádza v rodinnom dome.

Garážová brána dobrej kvality, ktorá je vyrobená a zostavená kvalitným spôsobom, ktorá funguje bezproblémovo, nám môže poslúžiť skoro celý život. Nepozerajme na cenu, aby sme na ňu časom nemuseli doplácať, vyberajme si kvalitu. Je teda rozumnejšie si vybrať bránu, pri ktorej nie je len samotná brána kvalitná, ale aj jej automatizácia.

Na základe vlastného štýlu si budete môcť vybrať vkusnú bránu, ktorá bude ladiť v každom smere (napríklad aj farbou) so štýlom budovy a s okolím.

Garážová brána má aj svoju váhu. Je dôležité, aby ich váhu dokázali udržať konštrukcie, na ktoré budú brány pripevnené.

Keď chceme mať istotu, že nám z garáže nezmizne naše auto, poslúži nám brána, ktorá chráni pred vlámaním. Je dobré vybrať si masívne dvere s pevnou konštrukciou.

Ak chceme, aby nám zostalo všetkých desať prstov, vyberme si takú bránu, ktorá obsahuje vonkajšiu aj vnútornú ochranu proti privretiu prstov. (sekcionálne garážové brány)

Najlepšie je, ak si už doma napíšeme zoznam otázok, ktoré sa chceme opýtať, takto nezabudneme na žiadnu z nich, ktorá je pre nás dôležitá.

Musíme vedieť to, bránu akých rozmerov budeme potrebovať, pretože sa môže stať, že otvor, do ktorého potrebujeme bránu nedisponuje štandardnými rozmermi. V takomto prípade sa informujme, aké sú riešenia, prípadne, či by nám vedeli takúto bránu, ktorá nemá štandardné rozmery vyrobiť.

Ďalej sa informujme, aké príslušenstvo prislúcha k bráne a či sa dá aj dodatočne namontovať.

Ujasnime si záruku.

Čo všetko musíme vedieť o údržbe garážovej brány?

Čo všetko zahrňuje cena, je v tom zahrnuté aj vstavanie?

V minulosti sme kupovali brány na jedno desaťročie. Keď už prešlo obdobie, na ktoré sme brány kupovali, nastáva čas výmeny, aj napriek ich bezchybnému fungovaniu. Už to predsa len nie je nová brána, odvtedy už pokročila aj technika brán a aj dizajn sa zmenil na ˝modernejší˝.

Ak nájdeme viac drobných chýb na našej bráne a na jej fungovaní, je dobré si premyslieť, či chceme opraviť dané chyby, alebo vymeníme celú bránu. Ak často opravujeme a vymieňame diely na bráne, časom sa z nej stane drahá brána, a je možné, že aj napriek tomu ju budeme musieť časom vymeniť. Čiže si musíme premyslieť, či chceme investovať do viacerých malých opráv, kúpu nových dielov s vysokými výdavkami, alebo do novej garážovej brány, na ďalšie desaťročie!

Motorizované prevedenie brán je veľmi pohodlné a bezpečné. Je možné si ich zakúpiť v prevedení, kde sa brána otvára dohora. V prípade, že nemáme dostatočné miesto na otváranie, môžeme si zakúpiť s bočným otváraním, a to konkrétne sekciové garážové brány. Tieto brány sa nachádzajú pred stenou a rolujú sa do bočnej strany. Nezaberajú viac miesta, môžeme pred ne napríklad aj zaparkovať auto. Môžu sa otvárať aj diaľkovým ovládaním.

Výmenu garážovej brány by sme mali v každom prípade prenechať odborníkovi. Oni dokážu odhaliť aj také chyby, ktoré by sme my odhalili až počas používania brány. Všímajú si aj typ steny, na ktorú idú bránu pripevniť a usúdia, aký by bol najvhodnejší spôsob, ako garážovú bránu namontovať a upevniť.

Pri motorových garážových bránach musíme sústrediť našu pozornosť aj na body, na ktoré chceme bránu pripevniť. V prípade, že nám tieto body chýbajú, budeme potrebovať ďalšie pomocné konštrukčné body. Toto by znamenalo ďalšie výdavky. Okrem iného tento typ brány potrebuje aj dodávanie elektrickej energie.

Nevyberajme si sekciové garážové brány v prípade, ak sa na našej garáži nachádzajú vedenia, potrubia alebo kovania, ktoré by bránili v otváraní garážovej brány. V takomto prípade by bolo vhodnejším riešením vybrať si bránu, ktorá sa otvára do bočnej strany alebo bránu, ktorá sa otvára vyklápaním.

Cena práce odborníka pri výmene garážovej brány môže byť aj vo výške 15% z ceny brány, nie je to lacná záležitosť. V prípade, ak chceme predísť nehodám, ktoré by sa mohli vyskytnúť pri výmene brány, si je dobré zaobstarať a zaplatiť služby odborníka.

Je jednoduchšie a výhodnejšie, ak už pri prvotnej kúpe uvažujeme o izolovanej garážovej bráne. Ak by sme si zakúpili bránu, ktorá nie je izolovaná, môže sa stať, že jej dodatočnou izoláciou by nám vznikli ďalšie výdavky a taktiež aj to, že by sa jej dodatočná izolácia ani nedala uskutočniť.

Ak je garáž časťou nášho domu (to znamená, že sa garážová stena alebo strecha spája s domom) a nie je dostatočne zateplená, môže sa stať, že by sa energiami na vykurovanie zbytočne plytvalo, nakoľko by sa strácali alebo unikali.

V samostatne stojacich garážach je izolácia dôležitá (hlavne keď v garáži nie je zavedené kúrenie). Je to dôležité aj z toho hľadiska, že naše auto naštartujeme jednoduchšie v takých priestoroch, kde nie je úplná zima.

Myslime na to, že aj to málo teplo, ktoré zostane z motora, dokáže ˝vyhriať˝ garáž natoľko, že pri najbližšom nastúpení do auta si nemusíme sadať na ľadové sedadlá.

Odporúčame investovať do zateplenia garáže. Po jednej – dvoch sezónach sa nám cena vráti. Je to dobrá investícia.

V súčasnosti sú už rôzne techniky ktoré zabraňujú vysunutiu garážovej brány. Takou možnosťou je napríklad diaľkový ovládač na kód alebo možnosť dvojitého uzamykania. Dokonca týmito technikami môžeme docieliť aj to, že sa z garáže stane najbezpečnejšie miesto domu.

Existuje aj také mechanické ochranné riešenie, na ktoré nevplýva ani výpadok elektrickej energie. Toto mechanické riešenie funguje takým spôsobom, že v momente, keď spustíme garážovú bránu, sa spustí dvojitá závora na jej uzamknutie. Okrem iného poskytujeme aj nekonečné možnosti na zakódovanie garážovej brány, ktoré by spôsobili nemalý hlavolam pre lupiča.

Dôležitú úlohu tu zohráva hneď niekoľko faktorov. Dnes sa dajú zakúpiť už aj take bezpečnostné systémy, ktoré sa starajú o našu bezpečnosť. Tu môžeme upriamiť pozornosť na vstavaný automatický vypínací systém. Ak by niekto stál v bráne, pričom sa zatvára brána, nič by sa mu nestalo, nakoľko sa systém aktivuje už pri menšom údere. V takomto prípade sa brána automaticky zastaví a zase sa otvorí.

Návrhári garážových brán mysleli aj na tých najmenších. Brány sú pri pántoch a lamelách úplne tesné a bez medzier, to znamená, že ani malé zvedavé prstíky detičiek sa tam nevojdú. Toto je systém, ktorý nás chráni pred pricviknutím prstov.

Ďalším bezpečnostným prvkom je svetelná lampa (infralampa). Je to jednoduché riešenie, ale predsa veľmi efektívne. Ide o dva senzory, ktoré stoja oproti sebe a sú zamerané na otváracie pole brány.  Akonáhle sa niekto alebo niečo dostane do tohto priestoru, brána sa okamžite zastaví a zase sa otvorí.

Vždy kupujme garážovú bránu od spolahlivého výrobcu alebo distribútora. Vždy si dôkladne zvážme, akú bránu si chceme kúpiť, veď predsa nie je jedno, za čo zaplatíme. Pri kúpe by sme mali dostať v každom prípade nasledujúce doklady

  • doklad o záruke
  • účet
  • prehlásenie o výsledku
  • popis o údržbe
  • návod na obsluhu

Na každej bráne by mala byť nálepka alebo označenie, že brána je vyrobená podľa európskych noriem. Toto označenie môžeme nájsť na bráne a na motore brány . Je to označenie CE. Je to dôležitý ”prídavok”. Môžeme ho nájsť na viacerých miestach, ako je napríklad balenie, vnútorná časť brány, etiketa alebo technický manuál. Ak uvidíme takéto označenie na bráne, môžeme si byť istý, že sme dostali kvalitnú, dôkladne preverenú bránu. Hlavným dôvodom je aj to, že táto nálepka prislúcha iba výrobkom, ktorý musí spĺňať isté kritériá.
Jedným z týchto kritérií je napríklad aj to, že výrobok musí byť šetrný k okoliu. Ďalším kritériom je, aby sme si na montáž zavolali odborníka. Odborník totiž dokáže bránu namontovať tak, aby v nej nevznikal prievan, ale práve naopak, aby sa vedela dobre vetrať. Môže pršať, nedostane sa dnu voda do miestnosti a teplota sa v nej tiež správne reguluje.
V tomto nám pomôže už spomíné označenie, nakoľko obsahuje tieto informácie. Ďalej nás to ubezpečuje aj v tom, že spĺňa tie technické kritériá, ktorým môžeme vďačiť za to, že brána funguje bezpečne. Testovanie brán robia vždy s motorom, ktorý patrí k danej bráne.

Je potrebné vyhľadať vždy takého výrobcu alebo prevádzkovateľa garážových brán, ktorý má dlhoročné, dobré referencie.

Tu by sme vám v prvom rade chceli poradiť, aby ste si ponechali kontaktné údaje na inštalatéra, ktorý vám bránu montoval. V prípade ak by sa brána pokazila, odporúčame vám kontaktovať práve jeho. Robia výbornú prácu, nakoľko poznajú distribučné firmy, ktoré brány vyrábajú (v prípade, ak si vyžiadame pomoc tých inštalatérov, ktorí nám bránu nasadzovali).
V najčastejších prípadoch je to prasknutie pružiny alebo porucha automatického systému. Preto neustále zdôrazňujeme, aby ste sa pri inštalácii obrátili na odborníkov, pretože v prípade, ak by sa neskôr vyskytli problémy môžete problém riešiť s nimi (niekedy sa problémy môžu vyskytnúť aj z dôvodu nerovnomernosti steny, na ktorú bola brána nainštalovaná).
O tom ani nehovoriac, že stačí pár milimetrová ”odchýlka” pri montovaní brány k tomu, že jej súčiastky sa budú namáhať viac pri manipulácii s bránou. To znamená, že ich bude potrebné meniť častejšie, čo znamená, že keď sa pozrieme na výdavky, budú sa približovať k tomu, ako keby sme si zavolali odborníka, ktorý by bránu nainštaloval správne.

Áno, je to možné, ale nie je to rentabilné, ak by sme si novo zakúpenú bránu po niekoľkých mesiacoch motorizovali.

Dobrá otázka. K spojazdneniu garážovej brány budete potrebovať pohon a k tomu potrebujete miesto. Odmerajte miesto nad bránou. Ďalšou otázkou je, ako často ju chcete používať a či máte prívod elektrickej energie. Je dôležité brať ohľad aj na to, či máte okrem brány aj iný vchod. Budete potrebovať rozmery a hmotnosť brány.

Áno, ale je dôležité, aby sme poznali výrobcu/značku ovládača. Niektoré typy sa dajú kódovať. Ak poznáme výrobcu, odborníci vám poradia pri výbere ovládača.

Brány vyrábame vo všetkých rozmeroch. A k tomu všetkému to robíme bez prirážky na cene!
Najdôležitejšou skutočnosťou je šírka brány. Ak plánujeme garáž na jedno auto, šírka otvoru by mala byť 250 – 275 cm. Ak však máte v pláne dvojgaráž, v takom prípade by šírka mala byť okolo 450 – 500 cm.

Ďalším taktiež dôležitým faktorom je výška. Pri zohľadnení výšky sa berie do úvahy aj to, že auto má anténu a strešný nosič. Výrobcovia mysleli aj na to. Garážové brány majú štandardnú výšku 1850, 2020, 2130, 2240, 2350, 2460, 2520, 2630, 2740, 2850, 2960 mm. Na otočenie (zasunutie) brány medzi stropom a otvorom budeme potrebných 200 – 220 mm.

Je to otázka estetického hľadiska. Ďalším faktorom môže byť napríklad to, že jedna brána vychádza lacnejšie, ako dvojitá. Okrem iného má dvojitá brána aj dva automatické systémy.

Pri roletovej bráne nezaberá puzdro žiadne miesto, je to dané konštrukciou brány (brána sa vynie do puzdra nad plášťom). Pri tom nezaberie miesto ani z vonkajšej ani z vnútornej strany. Aj z bočných stien uberie len minimálny priestor.

Doba výroby trvá 2 týždne, dodanie do obchodu trvá približne 1,5 týždňa.

Je to otázka vkuse, na vašu žiadosť sa dajú nastaviť do tej sekcie, kde by ste ich vy chceli mať.

Áno platí. Ak si však garážovú bránu objednáte od nás, pri konečnej sume vám túto položku vieme odpísať.